تبلیغات
روستای تاریخی کوجنق
 
 
 
::مناظر زیبای روستا::

روستای تاریخی کوجنق

نویسنده : مهدی نوری زاده | تاریخ : 09:48 ب.ظ - شنبه 18 آبان 1392

کوجنق یکی از روستا های تاریخی و قدیمی شهرستان مشکین شهر است . که از پیکره خشک و نابود شده شهر باستانی اورامی (وراوی ) جوانه زده و در برابر حوادث طبیعی و تاریخی روزگار مقاومت کرده وتا به امروز به حیاط خود ادامه داده ویکی از کانون های تاریخی منطقه است که آثار باستانی زیادی را در دل خود جای داده است . هر چند که اطلاعات در مورد پیشینه تاریخی و حوادث این دیار کهن دردست نیست ولی به جرأت می توان گفت سابقه تاریخی و قدمت این منطقه بیش از مشکین شهر است . وجود اثار و اسامی نظیر : شهر باستانی اورامی (وراوی ) ، آران ، آل پنجه سی با آثاری از انسان های اولیه و قبل از تاریخ ، قره قالا (با قدمت هزاره قبل از میلاد ) ، آق قلعه ، قبور گبر ها ، (گور قبری ) ، قبور خمره ای مربوط به دوره اشکانی که در تمام نقات این روستا پراکنده است ، پی دیواره هایی با آجر قرمز رنگ ملک اوجاقی ( دوره ساسانی ) ، تکه سفال های ساده رنگی و نقوش دار دوره اسلامی و تندیس قوچ ها (سنگ قبرها ) دوران فرمانروایی قراقویونلو و آق قویونلوها در قبرستان تاریخی روستای کوجنق این ادعا را ثابت می کنند و گویای سابقه تاریخی این منطقه بوده و حکایت از رونق و آبادانی این منطقه در دوره های مختلف تاریخ دارند . متاسفانه بسیاری از این آثار با ارزش تاریخی به علت بی توجهی مسئولین و اهلی تخریب شده و یا به تاراج رفه است ، بطوری که در چند سال اخیر ، افراد سود جو و ضد فرهنگ تعداد زیادی از این آثار با ارزش از قبیل تندیس قوچ ها ، سنگ نوشته ها ، سانجی داشی و... واقع در دوقبرستان تاریخی و اسلامی را به امید این که در داخل آن ها گنج و طلا است - به یغما برده و شکسته اند یا اهالی به علت عدم آگاهی از ارزش باستانی و تاریخی آن ، آنها را تکه تکه کرده ودر پای دیوار ها به کار گذاشته اند و تمام قبر های گوور (گبرها) پراکنده در منطقه را زیر و رو کرده و از بین برده اند .
متاسفانه در کتاب های تاریخی قدیمی و جدید به این منطقه کمتر اشاره شده است .
درحالیکه هر گوشه این منطقه نشانه هایی ازتمدن ناشناخته واسنادی مبهم را در خود جای دارد که همچنان دست نخورده زیر خاک مدفون است و هر جا را بیل و کلنگ به هم می زنی سندی پیدا می شود که می تولند زاویه های تاریک یک تمدن قدیم را روشن سازد . اگر روزی مطالعات و حفاری اصولی تر و وسیع تر توسط باستان شناسان در این منطقه صورت گیرد ، می تواند بر شناساندن تمدن این دیار سود مند باشد .
کوجنق در طول تاریخ ، حوادث تلخ و ناگواری را متحمل شده و همیشه به علت استراتژیکی و موقعیت سوق الجیشی ، ماوا و پناهگاهان برای قهرمانان و دلاورمردان آذربایجان شده و این منطقه سالیان متمالی شاهد جنگ بابک قهرمان آذربایجان با خلفای عباسی بوده است و بابک در طول مبارزات بیست ساله خود از قره قالا و آق قالا کوجنق به علت نزدیکی با قلعه ارشق . نقدوز به عنوان یکی از پایگاه اصلی استفاده کرده است .
در جریان جنگ جواد خان با قوای روسی کوجنق به علت موقعت سوق الجیشی محل استقرار جواد خان بوده است « ملاقات و مذاکره جواد خان با ژنرال روسی بنام پول کوینگ (فیلدارف) در این قریه بوده است » جواد خان به مدت 9 ماه در این منطقه با بیگانگان جنگید و آن ها را شکست داد
« جواد خان با افراد رازدار و امین این روستا ارتباط نزدیک داشت از جمله این افراد : کربلایی عباد ، کربلایی همت ، کربلایی فرج و شیر علی پدر کربلایی اسکندر که همگی با پای پیاده به زیارت سالار شهیدان مشرف شده و چهره بر آستان کربلا سایده بودند ، جواد خان در تشریف فرمایی به روستای کوجنق ، اسبش ظاووس یا قمر را در وسط دو کوه نگه می داشت و برای تجسس و برسی و تحقیق و حصول اطمینان با بالای کوه می رفت و بعد وارد روستا می شد و الان هم یکی از کوه ها به جواد داغی موسوم است . همچنین خبر حمله امیر ارشد در کوجنق به جواد خان می رسد . خواهر جواد خان « سرانداز خانم » جنازه برادرش جواد خان راٍ در تاریخ 1326 در این آبادی به آغوش می گیرد و به اهالی کوجنق می گوید شما در هر زمان حافظ و نگهبان این شیر مرد بوده اید . در نهایت از اهالی روستا از سمیم قلب تقدیر و تشکر می کند » 

آخرین مطالب

» روستای تاریخی کوجنق ( شنبه 18 آبان 1392 )
» ":اطلاعیه:" ( جمعه 17 آبان 1392 )
» معدن اورانیوم کوجنق ( سه شنبه 14 آبان 1392 )
» قره قالا ومزارع کشت لوبیا ( دوشنبه 13 آبان 1392 )
» منظره روستا ( دوشنبه 13 آبان 1392 )
» آق قالا ( دوشنبه 13 آبان 1392 )
» آق قالا ( دوشنبه 13 آبان 1392 )
» تپه ملک اوجاقی ( یکشنبه 12 آبان 1392 )
» تاریخچه قره قالا(قره تپه) ( یکشنبه 12 آبان 1392 )
» روستای کوجنق ( یکشنبه 12 آبان 1392 )
» گورستان کوجنق ( یکشنبه 12 آبان 1392 )
» خوش آمدید! ( شنبه 11 آبان 1392 )
» درون قله های موجود در قره قالا(دریچه نگهبانی) ( شنبه 11 آبان 1392 )
» رودخانه و زمین های کشاورزی ( شنبه 11 آبان 1392 )
» کبوتر ( شنبه 11 آبان 1392 )